Scenariusz zajec dwugodzinnych zajec przeprowadzonych
w swietlicy szkolnej

       pt. „Bajki, gry i zabawy przeciwko agresji”

 

 

CELE OPERACYJNE

 

Uczen

-         definiuje pojecia tj.„strach”, „lek”, „sytuacja trudna”, „agresja”,

-         dostrzega spoleczny aspekt problemu agresji,

-         zna i stosuje techniki relaksacyjne,

-         uczy sie panowac nad emocjami,

-         poznaje sposoby pokojowego rozwiazywania konfliktów,

-         dostrzega terapeutyczne wartosci literatury.

 

Pomoce:

-         karteczki z rysunkami odzwierciedlajacymi pozytywne i negatywne uczucia (buzia smutna, usmiechnieta, przerazona, itd.),

-         klebek nici,

-         odtwarzacz CD, plyty kompaktowe z muzyka do filmu „Harry Potter”

i z muzyka A. Vivaldiego „Cztery pory roku. Wiosna”.

 

PRZEBIEG ZAJEC

 

1.     Zabawa integracyjna 

 

Prosze, abyscie staneli w kregu. W prawej rece trzymam klebek welny, nawijam nitke na palec wskazujacy lewej reki i rzucam prawa reka do wybranego dziecka wymieniajac jakas pozytywna ceche, np.:

„Rzucam do Kasi, bo sie ladnie usmiecha”.

Kasia nawija nitke na swój palec wskazujacy lewej reki i rzuca klebek do Kuby mówiac:

„Rzucam do Kuby, który ladnie tanczy” itd.

 

Po rzuceniu klebka do wszystkich dzieci powstaje siec.

Po zakonczeniu dzieci odrzucaja klebek do kolezanek i kolegów, od których wczesniej go otrzymaly, powtarzajac ich relacje slowna, tj.:

 

„Rzucam do Basi, która powiedziala, ze ladnie tancze.”

 

Rozmowa kierowana (propozycje pytan)

·        Czy latwo ci bylo znalezc ceche pozytywna wybranej osoby?

·        Jak czules sie, gdy ktos mówil ci mile rzeczy?

·        Jak czules sie mówiac innym cos milego?

·        Czy czesto slyszysz od innych mile rzeczy na swój temat?

·        Od kogo zalezy sposób odnoszenia sie do innych?

 

Wnioski koncowe – formulowane przez uczniów przy pomocy nauczyciela prowadzacego.

 

2. Bajka terapeutyczna

 

Odczytanie krótkiej bajki pt. „Opowiesc o Timie, który wszystkich wprawial w przerazenie”.

Rozmowa kierowana (propozycje pytan):

·        Jak wygladal Tim, czy jego wyglad swiadczyl o jego charakterze?

·        Jak zachowywal sie Tim, gdy pojawial sie na podwórku?

·        Jak zachowywaly sie inne misie, kiedy na podwórku nie bylo Tima, a jak – kiedy sie tam pojawial?

·        Jak zareagowal Wilek na pogrózki Tima?

·        Czy Wilek bal sie Tima?

·        Czym zaskoczyl Wilek Tima?

·        Kiedy zwierzatka postanowily pomóc malemu misiowi?

·        W jaki sposób misie zalagodzily konflikt z Timem, który wszystkich wprawial w przerazenie?

·        Jakie sa twoje pomysly na pokojowe rozwiazywanie konfliktów?

 

Wnioski koncowe - formulowane przez uczniów przy pomocy prowadzacego.

 

2.     Zabawa integracyjna: „Podróz do Krainy Radosci”:

 

A teraz zabiore was w podróz do nieznanego kraju. Jedziemy pieknym kolorowym pociagiem (uczniowie tworza pociag, nasladuja jego odglosy). Uwaga, pociag zwalnia. Zatrzymalismy sie na stacji RADOSC. Wysiadamy i oto znajdujemy sie w Krainie Radosci (podklad muzyczny). Jej mieszkancy sa zawsze usmiechnieci, radosni, serdeczni wobec siebie, potrafia cieszyc sie zyciem. Z usmiechem na ustach pozdrawiaja sie i zawsze sa gotowi sobie pomagac (uczniowie zachowuja sie jak mieszkancy Krainy Radosci). Niestety pociag musi jechac dalej. Ruszamy! (pociag tworzy sie na nowo). Robi sie coraz ciemniej, nad nami czarne chmury – zbliza sie burza. Jestesmy w Krainie Agresji (odpowiedni podklad muzyczny). Mieszkajacy tutaj ludzie sa ciagle zdenerwowani, obrazaja sie na siebie, chodza z zacisnietymi ustami i piesciami. Krzycza na siebie (uczniowie nasladuja mieszkanców tej krainy). Na szczescie pociag musi jechac dalej. Robimy trzy glebokie oddechy i odjezdzam! Przed nami koncowa stacja. Jestesmy w Krainie Spokoju (muzyka). Tutaj wszyscy usmiechaja sie do siebie, sa zyczliwi. Trzymaja sie za rece i przyjaznie pozdrawiaja (dzieci znów udaja mieszkanców Krainy Spokoju).

 

 

Rozmowa kierowana (propozycje pytan):

·        Jak czuliscie sie w Krainie Radosci?

·        Jak czuliscie sie w Krainie Agresji?

·        Jak czuliscie sie w Krainie Spokoju?

·        W której krainie czuliscie sie bezpiecznie?

·        W której krainie czuliscie sie zle?

·        W której krainie chcieliscie pozostac, a z której jak najszybciej uciec?

 

 

3.     Zabawa integracyjna: „Wybieram usmiech”

 

Rozdam wam teraz karteczki. Klase podziele na dwie czesci. Prosze, aby na prawa strone przeszly dzieci, które otrzymaly karteczki wyrazajace dobre uczucia, a na lewa dzieci z karteczkami wyrazajacymi negatywne uczucia. Prosze teraz, abyscie spróbowali zaprezentowac mine ze swojego rysunku.

Omówienie

-         Czy latwo bylo ocenic, jakie uczucia wyraza osoba przedstawiona na rysunku?

-         Jakich ludzi wolelibyscie spotykac na co dzien, tych ze strony prawej czy lewej?

-         Co nalezy robic, aby ludzie czesciej sie do siebie usmiechali?

 

4.     Rundka koncowa

 

Kazdy uczen konczy zdanie: Na dzisiejszych zajeciach dowiedzialem (-am) sie, ze...